Země není placatá

MOBILNÍ PLANETÁRIUM – naučme se myslet jinak…

14. 4.

Patříte mezi zvídavé, kteří touží dozvědět se více o světě, který nás obklopuje a kterého jsme součástí? Nebo patříte ke skupině lidí, kteří věří, že naše planeta Země je plochou deskou. Prosím nezaměňujte se Zeměplochou od Terryho Pratchetta.

V tom případě vás obchodní centrum Frýda zve na další edukativní program, jehož nedílnou součástí bude mobilní planetárium. Zní to jako protimluv? Nenechte se zmást, opravdu to existuje! Jedná se o nafukovací stan, který bude instalován přímo v pasáži. Pomocí speciální techniky, která promítne obraz v úhlu 360º, budete doslova vtaženi do děje výukových a dokumentárních filmů s přírodní a astronomickou tématikou.

Nebojte, nebude to taková nuda, jak to na první pohled vypadá.  Čeká na vás atraktivní zábavní show s 3D efektem, které vás během krátké chvíle zavede třeba do podmořského světa. Dozvíte se, jak se mění kapka vody ve sněhovou vločku anebo dokonce odletíte do vesmíru. Vcítíte se do role kosmonauta a budete si umět představit, jaké to je, být ve stavu beztíže. Vysvětlíme vám, co jsou exoplanety a v čem se od sebe liší například černá díra a bílý trpaslík.

Není nutné se předem objednávat. Stačí přijít každou lichou sobotu mezi 14-17 hodinou v průběhu března a dubna do pasáže k prodejně ALZA. Jednotlivými pořady, jejichž ucelený přehled je prezentován na webových stránkách OC Frýda, bude provázet zkušený lektor. Pořady jsou určené pro všechny věkové kategorie. Vstup zdarma.

HARMONOGRAM PROMÍTÁNÍ 

14.4.2018

14.00 Nanokam (27 min)

Pro širokou veřejnost od 12 let.

Jedinečný simulátor elektronového mikroskopu nám umožní podívat se na pět říší pozemských organismů tak, jak jsme je ještě nikdy neviděli. Prohlédneme si zblízka bakterie, protisty, houby, rostliny i ty nejmenší živočichy.

14.35 Astronomie pro děti (34 min)

Pro děti od 6 do 9 let.

S malým trpaslíkem Zvídálkem se podíváme na oblohu. Zjistíme, co to jsou hvězdy a jak je od nás daleko Slunce, navštívíme některé planety sluneční soustavy a dozvíme se, co jsou to meteory.

15.15 Ze Země do vesmíru (32 min)

Pro širokou veřejnost od 10 let.

Ukážeme si vývoj našeho chápání vesmíru od prvních petroglyfických záznamů přes starověké představy až po současné poznatky získané díky nejmodernějším přístrojům, uvidíme planety, hvězdy, mlhoviny i srážky galaxií.

15.55 Korálový útes (32 min)

Pro děti od 4 do 8 let.

Rybičky Jake a Prcek se vydávají na cestu, aby zjistily, jak mohou zachránit svůj korálový útes před hrozící katastrofou. Stihnou se včas vrátit? A jakou roli v tom všem hraje Měsíc?

16.35 Se zvířátky o vesmíru (25 min)

Pro děti od 4 do 7 let.

Zajíc, krtek, sova a ježek se rozhodnou zjistit, co je to ten rámusící „ohnivý šíp“, který míří vysoko nad oblaka. Naštěstí potkají chytrého myšáka, který jim vše vysvětlí, a dokonce je vezme i do vesmíru!

UPOZORNĚNÍ

Návštěva mobilního planetária se nedoporučuje osobám necítícím se dobře v uzavřených prostorách a dále pro osoby se zdravotními potížemi, které lze evokovat např. filmem s 3D efektem (epileptici atd.).